Gula Bladet 21

2018-04-06

Konstlinjen Konstlinjen åker till Öland måndag 21 maj. Vi stannar till fredag. Hälludden är en kursgård längst upp på norra Öland. Där finns inglasad Atelje på gården. Vi kommer besöka olika landskap med olika karaktär, där vi målar ute. Vill man så kan man vara kvar på kursgården
och måla i ateljen. Genomgång av alster på kvällar, samt grillning.
/Ola & Per-Åke

Allmän kurs Tisdagen 29 maj och onsdagen 30 maj är deltagarna på
Allmän kurs-kultur och hälsa och Allmän kurs med inriktning lärande på studieresa. /Inger och Cecilia

Matlinjen Matlinjen åker till Karlshamn på matbesök tisdag 29 maj./ Pia

Allmän kurs-Naturvetenskapligt basår Tordagen 31 maj -fredagen 1 juni är N-bas på studieresa. /Inger

Grillkväll / Husmöte Torsdagen den 24 maj kl. 17.00 har vi grillkväll/ husmöte uppe vid KTH för vårt internat. Vi bjuder på grillat och spelar brännboll / kubb för de som vill. Vi har lite info angående slutstädningen i era hus. Om vädret inte är med oss träffas vi i matsalen på KTH.
Vi ses / Mona och Lasse

Teaterlinjen En familjeföreställning i en akt med tasstakt!
Där Måns har bott i hela sitt liv, kommer en ny katt inflyttandes. Pelle försöker passa in medans Måns passar på att smida fula planer tillsammans med Bill å Bull, ständigt observerade av Konrad som bara tänker på strömming. En Maja kommer också ny, får Måns kärlekshjärta att gry... Gullan, Frida å taxen Max försöker vara välkomnande bland alla spratt, men även från dem kommer det jamande skratt, inte alltid på rätt ställe för den nya katten Pelle.
Regi: Peter
Regiassistent: Erika
Kostym mm: Robin och Louise samt hela gruppen med Elsa, Oskar x 2, Linnea, Melina och Amanda.
Spelas utomhus, ca 1 timmes speltid.
Premiär onsdag 23 maj kl 09:30 (någonstans i skolans närhet)
Finns intresse kan vi även spela på skolan torsdag 24 maj, kontakta i så fall Erika så kan vi komma överens om klockslag. Familjeföreställningen spelas också 6 juni kl 14:30 i Brunnsparken Ronneby. Välkomna! /Erika

Textilentusiasterna Textilentusiasterna har broderat en kudde i ull, som de hade lotteri på under sin avslutning. Försäljningen gick jättebra, alla lotterna blev sålda. De fick in 4000:- som kommer att gå oavkortat till Läkare utan gränser. /Kicki

Rökning ALLA rökare får skärpa till sig och använda ”rökrutan”! Släng inte fimpar och snuspåsar på marken! /Vaktmästarna

Bokningar Vecka21
Konferenser Tisdag 22 maj
Heldag Kvinnokliniken Sal 13
18- Alliansen sal 11

Torsdag 24 maj
11.20-14 Hälsopedagogik med Ola Gy-salen
18-22 Kullåkra BTK Gy-salen

Fredag 25 maj
Heldag Thoraxkliniken Sal 12+13+Gy-salen
OBS! Salsbyte för Etableringen. Till sal 11

Senast uppdaterad 2018-05-04 13:04:47