Gula Bladet 17

2018-04-06

Studieresa Onsdagen den 25 april, åker Allmän kurs med inriktning Kultur och hälsa till Växjö för att besöka Psykiatrihistoriska museet. Vi åker från skolan kl.8.40 och är tillbaka till lunch. /Cicci och Ingrid

Internationellt projekt Onsdagen den 25 april hänger Internationellt projekt upp sina fotografier på Blekinge Museum i Karlskrona. Klockan 11.30 samma dag kommer P4 Blekinge direktsända en intervju med Internationellt projekts deltagare, David Nilsson & Amanda Barrsveden. Det kommer även annan press till Blekinge Museum kl 13:00 för att intervjua samtliga medverkande på Internationellt projekt.

Vernissage Lördagen den 28 april kl. 12.00 har Blekinge Museum i Karlskrona vernissage för utställningen PURA VIDA – VÅRT COSTA RICA. Utställningen består av fotografier tagna av deltagarna på Internationellt projekt.

Syv-info Tyvärr, ingen drop in på onsdag 25 april, kontakta mig för andra tider! /Anna Johansson

Keramikfigurer Glöm inte kolla keramikfigurer i glasskåpet i skolans i matsalen matsal, tom 24 april!. /Allmän linje med inriktning Kultur & Hälsa

Rökning Vi har fått in klagomål om rökning på skolans område som gäller alla på skolan! Respektera våra regler, framförallt för allergikers skull. Endast markerade platser är avsedda/tillåtna för rökning!

Biblioteket tipsar Biblioteket tipsar om boken Eva Bonnier ett konstnärsliv av författaren och konsthistoriken Görel Cavalli-Björkman som varit intendent och forskningschef på Nationalmuseum. Eva Bonnier föddes i Stockholm 1857 i en bemedlad förläggarfamilj. Hon var dotter till bokförläggaren Albert Bonnier och Betty Rubenson. Som18-åring började Eva på August Malmströms målarskola och senare studerade hon vid Konstakademien, avdelningen för kvinnor, även kallad ”Fruntimmersavdelningen”. Vid 26 års ålder åkte Eva till Paris där hon studerade vid Académie Colarossi. Åren i Paris kom att betyda mycket för hennes konstnärskap. Eva Bonnier hade ett förhållande med skulptören Per Hasselberg, bördig från Hasselstad i Ronneby kommun. Senare i livet kom hon att arbeta alltmer med konsthantverk och blev också en betydande mecenat för konstnärer som Carl Eldh och Carl Milles. Mycket av materialet i boken kommer från Eva Bonniers egen brevkorrespondens, vilket gör innehållet väldigt personligt. Eva Bonnier dog den15 januari 1909 efter ett fall från ett hotellrumsfönster i Köpenhamn endast 51 år gammal. Välkommen till biblioteket! /Ingela

Sommarlån Biblioteket informerar om att det nu är sommarlån på biblioteket! Från vecka 17, måndag den 23 april, är det sommarlån på bibblan för ALLA på skolan. Låna idag och lämna i september! Välkomna att låna, hälsar böckerna på biblioteket som gärna följer med ut i solen! /Ingela

Bokningar Vecka 17
Konferenser Måndag 23 april
17.30-22 Kullåkra BTK Gy-salen
Tisdag 24 april
10.30-12.40 SMF med Ola Gy-salen
13-14.30 Seniorkören Gy-salen
Onsdag 25 april
17.30-20 Kullåkra BTK Gy-salen
Torsdag 26 april
9-16 Länsbygderådet Sal 11
11.20-14 Hälsopedagogik med Ola Gy-salen
13-17 APT Öron Näsa Hals Sal 13
18-22 Kullåkra BTK Gy-salen
Fredag 27 april
8-13 Avdelningen för kunskapsstöd Sal 11
9-10 Erika och Etableringen Gy-salen
Lördag 28 april
9.30-13.30 Blekinge Hembygdsförbund Matsalen
Vecka 18
Måndag 30 april Inarbetad dag
9-16 Länsbygderådet Sal 11
17.30-22 Kullåkra BTK Gy-salen

Senast uppdaterad 2018-04-20 12:21:03