Konstlinjen och Etableringskursen tillverkar sänken till projektet Abborrens jul.

2017-12-07

Fredagen den 24 november samarbetade Konstlinjen och Etableringskursen för att bidra med betong sänken till projektet Abborrens jul. Deltagarna byggde träformar med material sponsrat av Allbox & BHB AB i Bräkne-Hoby. I träformarna gjöts sedan betong till sänken. I januari samlas det in förbrukade julgranar vid Östra Piren i Karlshamn och Fisketorget i Karlskrona. Granarna sänks sedan i havet för att skapa nya lekmiljöer åt våra kustfiskar.

Fredagen den 24 november samlades Konstlinjen och Etableringskursen för att bidra med aktiviteter till projektet Abborrens jul. Deltagarna byggde med handverktyg två olika typer av träformar. 

För att sänkena lätt ska gå att knyta fast i granarna gjöts de med hål i mitten.

Det blandades betong, som sedan gjöts i träformarna till sänken. I januari samlas det in förbrukade julgranar vid Östra Piren i Karlshamn och Fisketorget i Karlskrona. Granarna sänks sedan i havet för att skapa nya lekmiljöer åt våra kustfiskar.

Senast uppdaterad 2017-12-07 11:06:41