Blekinge Bokmässa 2022 - Blekinges litterära mötesplats

Lördag 1 oktober bjuder Litteratur i Blekinge och Blekinge folkhögskola in till bokmässa!

Program

10.15 – ca 11.00 Författarsamtal med Helena Granström Öppnas i nytt fönster.

11.15-12.00 Utdelning av ungdomslitteraturpriset Hjärtans Fröjd 2020 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. och 2021 Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

12.00-13.30 Lunch i skolans restaurang. Lunchkupong köps på plats.

14.00 Uppträdande av Tuija Nieminen Kristofersson Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. – Drömmen om Finland (musikgruppen Malenka spelar finsk musik och författaren Tuija Nieminen Kristofersson läser finsk poesi och egna dikter).

10.00-15.00 I en av de nya moderna miljövänliga byggnaderna på skolan kommer flera lokala författare att ställa ut sina verk till försäljning. I anslutning till detta kan man även köpa våfflor. Här kan man också gå åt sidan till ett avskilt rum med soffor, för att läsa sin nya bok eller vila benen en stund.

Under dagen kommer det även bjudas på olika happenings av skolans deltagare.

Evenemanget är öppet för alla och det är gratis entré!

Plats: Blekinge folkhögskola, Folkhögskolevägen 6 i Bräkne-Hoby

Vill du ställa ut på mässan så anmäler du intresse här. Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.