NU kan du se Konstlinjens virtuella fotoutställning Chiaroscuro! Utställningen ligger kvar på obestämd tid så det går att se den när som helst.

Deltagarna ställer ut fotokonst på temat chiaroscuro. Chiaroscuro är en italiensk term inom konsten som bygger på användandet av ljus (chiaro) och skugga (scuro) i kontrast. Inom måleriet är till exempel Caravaggio och Rembrandt kända för denna teknik.

Det går att se utställningen hur många gånger som helst helt gratis!

Utställningens grafik fungerar bäst på dator med webbläsarna Edge eller Firefox, men funkar även i mobilen (har du VR så blir det en extra upplevelse). Om du vill titta på utställningen i mobilen eller på platta så behöver du i vissa fall ha appen Artsteps. Eftersom det inte är vi som är ägare av programvaran så råder vi inte över det tekniska och över vilka webbläsare som är kompatibla så vi tänkte att vi tipsar om det vi vet fungerar.

HÄR Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. hittar du länk till utställningen!