bidl på en virtuell utställningslokal

Quarantine spring - en virtuell konstutställning

Fredag 8 maj kl. 14.00 är det vernissage för Konstlinjens första virtuella utställning!

Många olika deltagare från Konstlinjen ställer ut verk i blandade former så missa inte den spännande utställningen.

Här hittar du utställningen! Länk till annan webbplats. Man kan se utställningen när man vill! Avsluta gärna stämningsfullt med att se den här filmen Länk till annan webbplats. som är en del av utställningen, men som inte kunde publiceras i galleriet pga sin storlek.

Grafiken fungerar bäst på dator med webbläsarna Edge eller Firefox, men funkar även i mobilen (har du VR så blir det en extra upplevelse). Om du vill titta på utställningen i mobilen eller på platta så behöver du i vissa fall ha appen Artsteps och sen söker du på quarantine så hittar du utställningen om du bläddrar lite. eftersom det inte är vi som är ägare av programvaran så råder vi inte över det tekniska och över vilka webbläsare som är kompatibla så vi tänkte att vi tipsar om det vi vet fungerar.

Helt gratis och vi hoppas ni tycker det blir spännande att se!