Bild av virtuell konsthall

Vårutställning av Konstlinjen - en virtuell konstutställning

Onsdag 31/3 kl. 14.00 är det vernissage för Konstlinjens virtuella vårutställning!

Deltagarna från Konstlinjen ställer ut måleri bland annat på temat 17 globala mål för hållbar utveckling.

Här hittar du utställningen! Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster. Man kan se utställningen när man vill!

Grafiken fungerar bäst på dator med webbläsarna Edge eller Firefox, men funkar även i mobilen (har du VR så blir det en extra upplevelse). Om du vill titta på utställningen i mobilen eller på platta så behöver du i vissa fall ha appen Artsteps. Eftersom det inte är vi som är ägare av programvaran så råder vi inte över det tekniska och över vilka webbläsare som är kompatibla så vi tänkte att vi tipsar om det vi vet fungerar.

Helt gratis och vi hoppas ni tycker det blir spännande att se!