Aktuellt om Blekinge folkhögskola

Deltagare står och tittar på tavlor

Konstlinjens vernissage på Kulturcentrum i Ronneby.

Fin konst och trevligt mingel stod på schemat fredag 1 mars. Utställningen hänger kvar till 10 mars för de som missade dagens vernissage.

Måleri i olika stilar och på olika teman visade mångfalden av fina konstverk som producerats under första terminen på Konstlinjen. De många besökarna fick även chansen att prata med deltagarna om deras målningar och njuta av cider med tilltugg.

Glada besökare pratar konst
En grupp besökare står och diskuterar
Abstrakt konst på en vit vägg

Kulturcentrum Ronneby konsthalls fina ljusa lokaler med flera utställningar hittar man på Kallingevägen 3 i Ronneby. Varje år arrangerar de 10-15 utställningar och är en av Sveriges största arenor för samtidskonst. Konsthallen drivs av Ronneby Kommun.

Tre personer står och pratar och en har fått syn på kameran
Mingel på vernissage
Deltagare står och pratar

Vill man se utställningen så är öppettiderna: tis - fre kl. 11-16 och lör - sön kl. 11-15

Utställningsaffisch
Hittade du informationen du sökte?